"White Riot" | ||||
---|---|---|---|---|
![]() | ||||
Single από The Clash | ||||
από το άλμπουμ The Clash | ||||
Κυκλοφόρησε | 18 Μαρτίου 1977 | |||
Format | 7ιντσο (7") βινύλιο | |||
Ηχογραφήθηκε | Φεβρουάριος 1977 | |||
Είδος | πανκ - ροκ | |||
Διάρκεια | 1:58 | |||
Δισκογραφική | CBS Records (αρ. κατ. S CBS 5058) | |||
Συνθέτης | Τζο Στράμερ, Μικ Τζόουνς | |||
Παραγωγός | Μίκυ Φουτ | |||
singles των The Clash ανά χρονολογία | ||||
|
To White Riot είναι τραγούδι του αγγλικού πανκ-ροκ συγκροτήματος The Clash. Υπήρξε το πρώτο σινγκλ του γκρουπ. Βγήκε ως 7ιντσο 45άρι (7" 45rpm single), με αριθμό καταλόγου S CBS 5058, από τη δισκογραφική εταιρία CBS (Columbia) στις 18 Μαρτίου 1977. Το τραγούδι ανέβηκε μέχρι τη θέση αρ. 38 των βρετανικών τσαρτ.[1][2] Περιλαμβάνεται[α] στο πρώτο άλμπουμ τους με τίτλο The Clash, τo oποίο κυκλοφόρησε τον Απρίλιο του 1977 στη Μ. Βρετανία.[4] To σινγκλ έλαβε εύφημο μνεία από το περιοδικό New Musical Express (ΝΜΕ),[5] ενώ σύμφωνα με τον Τομ Pόμπινσον, η κυκλοφορία του υπήρξε το πρώτο γεγονός με σημασία εκείνης της χρονιάς στο χώρο της ροκ.[6] Στη β' πλευρά του δίσκου βρισκόταν το τραγούδι «1977», στους στίχους του οποίου συνοψιζόταν με εύγλωττο τρόπο το μανιφέστο-πιστεύω των Clash στα πρώτα βήματά τους: «No Elvis, Beatles, or The Rolling Stones | in 1977».[7]
<ref>
. Δεν υπάρχει κείμενο για τις παραπομπές με όνομα P-G
.
Σφάλμα αναφοράς: Υπάρχουν ετικέτες <ref>
για κάποια ομάδα με το όνομα «lower-greek», αλλά δεν βρέθηκε καμία αντίστοιχη ετικέτα <references group="lower-greek"/>